3 Temmuz 2012 Salı

Ayn Rand-Ben


Ayn Rand, uzun zaman önce “Hayatın Kaynağı” kitabıyla girmişti hayatıma. Ardından "Atlas Vazgeçti/Silkindi" ile dikkatime nail olmaya devam etti. Üç ciltlik bu kitap, ilk okuduğum romanın devamı niteliğinde izler taşıyordu.

Romanlarının tümü Ayn Rand’ın Objektivizm felsefesini temel alır. Objektivizm’de yüceltilen “Ben” saf bencillik ya da çıkarcılıkla karıştırılmamalıdır. Temelinde doğru insan olmanın, yanlışlara toplum iç güdüleriyle değil, gerçek doğrularla karşı durmanın, kısaca kendine güveni ve üretici bir “ben” olmanın felsefesidir Objektivizm. Ayn Rand’ın yetişme koşulları, komünizmin tek tip insan yetiştirme deneyimini üretici bir insan olarak yaşaması, bu karşı duruşun başlangıcını oluşturur. İlk kitabı olan “Yaşamak İstiyorum” vakti zamanında bir aşk romanı kapağıyla basılmış olsa da aslında bu deneyimlerini ve hayat hikayesinin bir kısmını konu alır.

Bu üç kitaptan sonra, oldukça ince görünümüyle “Ben” kitabı, yaşadıklarının ve belki de gelecek toplum kavramının özeti gibi. Okuması kolay, kısa ama içi oldukça dolu bir kitap.

“’Ben’, bir nükleer savaştan sonra ortaya çıkan totaliter bir sistemde yaşayan bir kimsenin, sözlüklerden ve toplumsal hayattan silinen, yeri "biz" kelimesi tarafından doldurulan "ben" kelimesini ve kendisini keşfedişinin hikayesi. “

(Arka Kapak) 

3 yorum:

bir kase lezzet dedi ki...

TANIŞTIĞIMA MEMNUN OLDUM.
BANA DA BEKLERİM.

N.Narda dedi ki...

Ayn Rand'ı geçenlerde duydum ama henüz okumadım. Yaşadıkları itibariyle "ben"i ortaya çıkarmış olabilir,ama bunda aşırıya kaçıp kaçmadığını okuyarak bulmayı düşünmüşümdür hep :)

Ebruts dedi ki...

Sevgili bir kase lezzet;

Biz de tanıştığımıza çok memnun olduk.

Sevgili N.Narda;

Okuyarak kendi yorumunuzu çıkarmanız en iyisi, fakat ilk olarak Ayn Rand'ın Hayatın Kaynağı kitabını okumanızı öneririm.